PROGRAMISTA JUNIOR 1/2023 (18) – SPIS TREŚCI

Zapraszamy Was do zamówienia tego numeru >>na stronie<<. Programista Junior nr 18 jest dostępny w formie elektronicznej, w postaci pliku .pdf. Można go też zamówić razem z całym archiwum wydań.

SPIS TREŚCI:

WIZUALNE JĘZYKI PROGRAMOWANIA

Maqueen - minirobot programowany za pośrednictwem micro:bita

Czy znacie płytkę micro:bit? Pisałam już dla was o niej. Jest to miniaturowy komputer (płytka o wymiarach ok. 4 cm x 5 cm), dzięki któremu każdy może rozpocząć swoją przygodę z elektroniką i programowaniem. Dzięki podłączeniu do niej różnych czujników możemy znacznie rozszerzyć jej możliwości i zastosowanie. Jeśli jednak umieścimy ją dodatkowo na platformie jezdnej, otrzymamy niewielkiego robota, który może dać wiele frajdy, ale także pomoże zrealizować projekty, które do tej pory nie miały racji bytu.

Justyna Klimczyk

Sztuczna inteligencja w Scratch Czyli jak wykorzystać algorytm rozpoznawania twarzy?

W ostatnich kilku miesiącach tematy dotyczące sztucznej inteligencji stały się niezwykle popularne. Coraz częściej można znaleźć w mediach społecznościowych, portalach internetowych wzmianki dotyczące różnych aplikacji wykorzystujących sztuczną inteligencję. Dzięki nim możemy generować obrazy w oparciu o opis słowny, teksty – wpisując jedynie słowa kluczowe. Czymś normalnym stały się chatboty, które firmy wykorzystują w kontaktach z klientami. Dzięki zaś rozpoznawaniu mowy i twarzy możemy sterować działaniem urządzeń funkcjonujących w naszym otoczeniu.

Justyna Klimczyk

JĘZYKI PROGRAMOWANIA

Wprowadzenie do OOP: agregacja

Obok dziedziczenia i kompozycji w programowaniu obiektowym stosowana jest też często bardzo zbliżona do kompozycji zależność między obiektami nazywana agregacją. W tym artykule poznamy kilka nowych słów i przyjrzymy się różnicom, które się za nimi kryją.

Rafał Korzeniewski

PROGRAMOWANIE GIER

Quiz o kulturach

W tym artykule omówimy jeden z możliwych sposobów, w jaki możemy wykorzystać wiedzę o różnych kulturach świata i zachęcić naszych bliskich do zainteresowania się tematem na własną rękę. Tą metodą jest quiz zawierający parę różnych ciekawostek, które wzbudzą zainteresowanie osoby biorącej w nim udział.

Jakub Żukowski

ROBOTYKA - TECHNIKA

Poznaj roboty edukacyjne mBot

W tym artykule znajdziesz informacje, jak zacząć pracę z robotem edukacyjnym mBot oraz jak uruchomić na nim swój pierwszy program. Robotem będziemy sterować przy pomocy pilota. Urządzenia te można nabyć miedzy innymi na stronie https://robotyedukacyjne.pl/, na której ponadto znaleźć można dużo bezpłatnych, gotowych scenariuszy lekcji i kursów online.

Marta Rutkowska

Miasta przyszłości

Czy zastanawialiście się, jak będzie wyglądał świat w niedalekiej przyszłości? Są różne wizje, ale jedno jest pewne: żeby w ogóle była jakaś przyszłość dla nas i naszej planety, musimy zadbać o ekologię i jak najszybciej zacząć czerpać energię z odnawialnych źródeł. Inaczej zasypiemy planetę tonami śmieci i zużyjemy wszystkie jej zasoby naturalne, tak że Ziemia nie będzie się nadawała już dłużej
do życia. Wiele rzeczy musi ulec zmianie, bo to od nas zależy przyszłość. Musimy ją tylko dobrze zaplanować!

Karolina Sobczyńska, Adam Gruda

PROJEKTY

Budujemy sygnalizator bezruchu na platformie Micro:bit

Masz dość nudnych eksperymentów z Micro:bitem, które polegają głównie na programowaniu migającej diody? Szukasz projektu, który ma praktyczne zastosowanie w realnym życiu? Z nami zbudujesz i zaprogramujesz swój sygnalizator bezruchu, dzięki któremu poczujesz się jak strażak ratujący ludzkie życie z pożaru. Do dzieła 🙂.

Krzysztof Łos

Czy można wydrukować samochód? Wyobraźnia nie zna granic!

Druk 3D to technologia, która pozwala na stworzenie fizycznego obiektu na podstawie cyfrowego projektu. Działa ona poprzez tworzenie warstw jedna po drugiej z takiego materiału, jak plastik lub metal, aż do uzyskania ostatecznego obiektu. Pomyślmy o tym, jak o specjalnym rodzaju pistoletu do kleju, który potrafi tworzyć rzeczy z plastiku, a nie tylko je sklejać. Inny przykład, który przychodzi mi do głowy, to zabawa klockami LEGO. Aby zbudować dom, nakładamy klocek na klocek, aż uzyskamy wysokość, która nam odpowiada. Natomiast w druku 3D to maszyna, na podstawie informacji cyfrowej, nakłada warstwę po warstwie, aż do momentu uzyskania modelu końcowego. Istnieją różne rodzaje maszyn do druku 3D i działają one w różny sposób.

Kevin Moj

ALGORYTMY

Jasiu organizuje domowe porządki

Optymalna organizacja pracy fabryk od dawna zaprzątała uwagę naukowców i praktyków najczęściej w ramach dziedziny nazywanej „Szeregowanie zadań na maszynach”. W artykule „Jak program komputerowy ze strzępków informacji dedukuje o kolejności na mecie?” z PJr 3/2022 rozwiązaliśmy taki właśnie problem wykorzystujący tylko jedną maszynę – zadania miały jednak narzucone ograniczenia kolejności, w jakiej mają być wykonywane. W tym artykule opracujemy program dla wielu maszyn, lecz bez żadnych ograniczeń kolejnościowych, za to o różnych czasach wykonywania. Będziemy też minimalizować czas do ukończenia ostatniego zadania.

Andrzej P. Urbański

BEZPIECZEŃSTWO

Czym jest honeypot?

Przestępcy próbują się włamać do każdej organizacji, w której mogą znaleźć coś cennego. Wszystko zależy od opłacalności skoku. Niektóre firmy chwalą się, że ich infrastruktura, niczym twierdza, odeprze nawet najcięższe ataki. Uwaga obrońców często skierowana jest na obronie styku sieci firmowej z Internetem. Jeśli jednak skupiasz się na murach, możesz nie zauważyć, że wróg już jest w środku. Zastanówmy się, jak zastawić pułapkę na takiego napastnika.

Marcin Gromek