Zapraszamy Was do zamówienia magazynu w >>prenumeracie<<. Dwumiesięcznik Programista Junior jest dostępny w formie papierowej, PDF, EPUB, MOBI, AZW3. Do prenumeraty papierowej zawsze dołączamy wydania elektroniczne.
PODSTAWY PROGRAMOWANIA
Jak urządzenia komunikują się z użytkownikiem. Wyświetlacze w projektach Arduino
W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić świat bez różnego rodzaju wyświetlaczy – jest w nie wyposażona znaczna część nowoczesnych urządzeń. Towarzyszą nam one w domu, w pracy, na ulicy czy w komunikacji miejskiej – wyświetlając najróżniejsze informacje. Dlatego też warto wiedzieć, jak działają współczesne wyświetlacze oraz jak możemy je wykorzystać do zbudowania urządzeń komunikujących się ze światem zewnętrznym przy pomocy obrazu.
Szymon Milewski
Bazy danych – grupowanie i złączenia
Poznane do tej pory warianty polecenia SELECT pozwoliły nam określić tabelę lub tabele, z których wybieramy dane, nałożyć na nie filtry oraz posortować. Dowiedzieliśmy się też, w jaki sposób korzystać z funkcji agregujących, by tworzyć proste statystyki. Dziś przyjrzymy się grupowaniu, które poszerza możliwości agregacji, złączaniu, które upraszcza pobieranie danych z wielu tabel naraz, oraz podzapytaniom, które umożliwiają wywoływanie zagnieżdżonych zapytań.
Wojciech Sura
JĘZYKI PROGRAMOWANIA
Wprowadzenie do OOP: atrybuty dynamiczne, wybrane metody magiczne
Dodatkowe techniki związane z programowaniem obiektowym, takie jak atrybuty dynamiczne, settery, przeciążanie operatorów, sprawiają, że kod Pythona może być jeszcze bardziej zwięzły i ekspresyjny.
Rafał Korzeniewski
PROGRAMOWANIE GIER
Kodu – tworzenie gry dwuosobowej (>>więcej o tym artykule<<)
Z tego artykułu dowiesz się, jak zaprogramować grę 3D w programie Kodu. Stworzysz planszę do gry, dodasz do niej elementy walki oraz możliwość udziału drugiego gracza w zabawie.
Bartosz Drygas
App Inventor – tworzenie gier mobilnych dla początkujących. Jak stworzyć grę wzorowaną na „Flappy Bird”
Jeśli intryguje cię temat tworzenia gier mobilnych, a dedykowane tworzeniu aplikacji na urządzenia z systemem Android, jakim jest potężne środowisko Android Studio, wydaje się dla ciebie jeszcze zbyt skomplikowane, koniecznie zainteresuj się środowiskiem App Inventor. To dostępne poprzez przeglądarkę rozwiązanie pozwala na wygodne modelowanie i programowanie nawet bardzo zaawansowanych projektów w prosty sposób. Co więcej, nie wymaga od nas znajomości żadnego z zaawansowanych języków programowania, ponieważ skrypty możemy układać w nim z bloczków – niezwykle przypominających te znane z popularnego Scratcha
Konrad Jagaciak
Mody do Minecrafta. Jak zmienić charakter rozgrywki i odkrywać grę na nowo przy pomocy modów (>>więcej o tym artykule<<)
Od wielu lat Minecraft jest jedną z najpopularniejszych gier wśród dzieci i młodzieży. Na sukces składają się nie tylko takie cechy jak otwarty świat czy wiele interesujących elementów rozgrywki, ale także olbrzymie możliwości modyfikacji. Istnieją środowiska pozwalające programować Minecrafta (Microsoft Make Code, programowanie w języku Python) oraz tworzyć całkowicie nowe, fanowskie dodatki (mody, animacje). Dziś przyjrzymy się najbardziej znanym programom do tworzenia modów, zajrzymy do najpopularniejszych modów oraz spróbujemy stworzyć własnego moda.
Adrian Czechowski
ROBOTYKA – TECHNIKA
Dronem w kod – proste misje
Z poprzedniego artykułu dowiedzieliście się, w jaki sposób dron lata i co sprawia, że wisi stabilnie w powietrzu. Poznaliście też sposób komunikacji z dronem, a także podstawową obsługę aplikacji Tello EDU. W tym artykule zobaczymy, w jaki sposób połączyć drona z komputerem oraz jak przygotować własne programy z wykorzystaniem popularnego środowiska Scratch.
Mariusz "maryush" Witkowski
ALGORYTMY
Poznaj korespondencję Cezara i złam jego szyfr programem w Pythonie (>>więcej o tym artykule<<)
Ludzie od zawsze miewali sekrety, zazwyczaj tekstowe, którymi chcieli się dzielić tylko z wybranymi. Jeśli tekst w drodze do odbiorcy był narażony na odczytanie go przez osoby niepowołane, to wyjściem było szyfrowanie go w taki sposób, że tylko upoważnieni mogli odtworzyć poufną treść. Musieli więc znać metodę szyfrowania i deszyfrowania oraz tajny dla korespondentów klucz. Nie zawsze jednak to wystarczało, bo szyfry były często łamane przez przeciwników. Od II Wojny Światowej wykorzystywano do tego komputery. W artykule pokazuję, jak napisać programy: szyfrujący, deszyfrujący i łamiący szyfr pomimo braku klucza.
Andrzej P. Urbański
PROJEKTY
Budujemy zegar binarny na platformie Arduino (>>więcej o tym artykule<<)
Masz już dość klasycznych zegarków z tarczą czy tych cyfrowych? Szukasz czegoś godnego prawdziwego fana informatyki? Z nami zbudujesz i zaprogramujesz swój zegar binarny, którego nie powstydzi się żaden fan technologii. Do dzieła!
Krzysztof "profesorek96" Łos
BEZPIECZEŃSTWO
Kopia bezpieczeństwa
„I need backup!” (z ang. potrzebuję wsparcia) to popularny zwrot, który możemy często usłyszeć z ust bohaterów filmów akcji lub gier komputerowych, wypowiadany najczęściej w sytuacjach kryzysowych. Słowo „backup” w terminologii komputerowej oznacza kopię zapasową, której posiadanie może uratować użytkownika przez nieprzespanymi nocami i potwornym bólem głowy.
Wiktor Szymański
WIEDZA I EDUKACJA
Piractwo komputerowe okiem programisty
Piraci kojarzą się wszystkim z czarną banderą, wielkimi żaglowcami, czarną opaską na oku, papugą na ramieniu, hakiem zamiast ręki oraz drewnianą nogą. Na myśl przychodzi natychmiast kapitan Jack Sparrow, Długi John Silver albo Guybrush Threepwood. Ale co mają ze sobą wspólnego piraci z pisaniem programów komputerowych?
Wojciech Sura
PROGRAMISTYCZNE WYZWANIA
Programistyczne wyzwania
Bohaterami poprzednich programistycznych wyzwań były języki Scratch oraz Python. Tym razem na czytelników czeka także specjalny bonus.
Konrad Jagaciak
3.14159
Zagadki matematyczne dla dzieci w wieku 11+
Michał Kremzer
Do tego numeru dołączamy wkładkę, ufundowaną przez studentów z Politechniki Poznańskiej (www.kolo-programowania. put.poznan.pl), z artykułem w języku ukraińskim pt.: " Прочитай смс Цезаря, зламавши його шифр за допомогою програми Python". Prosimy o przekazanie tego materiału tam, gdzie się przyda, czyli do szkół i punktów opieki nad uchodźcami. Wsparcie materialne organizuje opiekun koła www.patronite.pl Python. Pomagajmy! |